Lightweight FPS gaming mouse with specially tuned ROG 16,000 dpi sensor, exclusive push-fit switch sockets, PBT polymer L/R keys, ROG Omni Mouse Feet, ROG Paracord and Aura Sync RGB lighting
TECHNICAL SPECIFICATIONS
| Connectivity | USB 2.0 |
| Sensor | PMW3389 |
| Resolution | 16000 |
| Max Speed | 400 |
| Max Acceleration | 50 |
| USB Report rate | 1000 Hz |
| L/R Switch Type | ROG 70M Micro Switch |
| AURA Sync | Yes |
| Shape | Right-handed |
| Grip style | Claw grip Fingertip grip |
| Game Type | FPS MOBA |
| Cable | ROG Paracord |
| OS | Windows 10 |
| Software | Armoury Crate |
| Dimensions (L x W x H) | 116 x 68 x 39 mm |
| Weight With Cable | 62g w/o cable |
| Weight Without Cable | 62g |
| Color | Black |
| Contents | 1 x ROG Keris Optical Gaming Mouse 2 x Japan Omron switch 1 x ROG sticker 1 x QSG 1 x warranty booklet 4 x ROG Mousefeet |